27.1 C
Pec
E martë, 23 Korrik, 2024

Shkruhet historia: Ndodhi në Euro 2024 ajo që nuk kishte ndodhur kurrë në asnjë Kampionat Evropian

Është bërë histori në Euro 2024 pasi diçka ndodhi për herë të parë. Ndjehet sikur çdokush mund të mundë këdo, dhe kjo është pikërisht ajo që ndodhi në Grupin E.

Të mërkurën Rumania, Belgjika, Sllovakia dhe Ukraina zhvilluan ndeshjet e tyre të fundit, të gjitha të barabarta në tri pikë pas dy ndeshjesh secila, diçka që nuk ka ndodhur kurrë më parë në një kampionat evropian.

Me dy ndeshjet finale që u zhvilluan njëkohësisht, Sllovakia dhe Rumania barazuan 1-1 në Frankfurt, ndërsa Ukraina dhe Belgjika luajtën një barazim pa gola në Shtutgart.

Këto rezultate i lanë të katër skuadrat të barabarta me katër pikë pas tri ndeshjesh, diçka që nuk ka ndodhur kurrë më parë në historinë e Kampionatit Evropian.

Rumania kaloi në 1/16 si fituese e grupit, ndërsa Belgjika iu bashkua atyre si nënkampione e grupit. Sllovakia gjithashtu është kualifikuar në raundin e parë me eliminim direkt si një nga katër skuadrat më të mira të vendit të tretë.

Për shkak të rezultateve në Grupin E, të dhënat kokë më kokë nuk mund të përdoren për të përcaktuar pozicionet përfundimtare.

Rumania dhe Belgjika kanë të dyja një gol diferencë +1, por Rumania zuri vendin e parë për shkak të shënimit të më shumë golave ​​(katër kundër dy).

Standings provided by Sofascore

Sllovakia përfundoi e treta me një diferencë golash zero, ndërsa Ukraina përfundoi në fund për shkak të diferencës së golave ​​prej -2.Ukraina u bë kombëtarja e parë ndonjëherë që nuk arriti të përparojë në raundet e eliminimit me katër pikë.

Asnjëherë më parë në një kampionat evropian të katër skuadrat në një grup nuk kanë përfunduar me katër pikë pas tri ndeshjesh.

Ky skenar ka ndodhur vetëm një herë më parë në një Kupë Bote; në turneun e vitit 1994 në Shtetet e Bashkuara, Meksika, Irlanda, Italia dhe Norvegjia të gjitha të barazuara në katër pikë në Grupin E.

Norvegjia u eliminua pasi shënoi më pak gola se Italia e vendit të tretë. Italianët shkuan në finale, të cilën e humbën me penallti nga Brazili./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...