2.1 C
Pec
E hënë, 27 Nëntor, 2023

Shmangia e frutave dhe e perimeve me pasoja për shëndetin

Frutat dhe perimet përmbajnë disa prej vlerave ushqyese më të rëndësishme për shëndetin tonë. Por sipas një studimi të kryer së fundmi, vetëm 11% e njerëzve hanë fruta dhe perime në një ditë, shkruan sot Gazeta “Zëri”. 

Por çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj nëse ju nuk hani mjaftueshëm fruta dhe perime?

Rreziku nga kanceri rritet

Sipas një studimi, asnjë ushqim nuk mund t’ju mbrojë nga kanceri, por një dietë e mbushur me ushqime me bazë bimore mund të ndihmojë në uljen e rrezikut ndaj tij. Antioksiduesit si vitamina E, vitamina C dhe karotenoidet mund t’i zvogëlojnë rreziqet e kancerit duke mbrojtur qelizat e shëndetshme nga radikalët e lirë. Prandaj, hani sa më shumë spinaq, speca, domate, kastravecë, mollë, portokall etj. Pra nëse doni të jetoni shëndetshëm, hani sa më shumë fruta.

Nëse nuk hani fruta ose perime ju do të shtoni në peshë

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...