15.4 C
Pec
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Shpërthen vullkani Etna, ndalohen fluturime për shkak të hirit të përhapur

Vullkani më aktiv i Evropës ka shpërthyer dhe fluturimet janë anulohen pasi hiri derdhet në aeroport.

Avionët u ndaluan dhe një aeroport u mbyll mbrëmë pas shpërthimit të malit Etna. Vullkani më aktiv i Evropës shpërndau një re të madhe të errët në qiell të dielën, duke hedhur hi në Catania, qyteti më i madh i Siçilisë lindore dhe duke detyruar një pezullim të fluturimeve në aeroportin e qytetit.

Nuk është raportuar për të lënduar pas shpërthimit, i cili shkaktoi një shtëllungë të madhe lëngu të shkrirë që të dilte nga mali. Hiri u pa duke rënë si shi dhe duke mbuluar makinat pranë vullkanit.

Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë së Italisë tha se hiri kishte rënë në Catania një qytet në shpatet e banuara të malit Etna.

Njerëzit në qytetet Adrano dhe Biancavilla raportuan se kishin dëgjuar zhurma të forta që dilnin nga vullkani të dielën, tha agjencia italiane e lajmeve ANSA.

Tabelat e nisjes nga aeroporti i Catania tregojnë se shumë nga fluturimet që do të mbërrinin këtë mëngjes u anuluan ose u devijuan në aeroportin Comiso.

Deri në orën 8 të mëngjesit, disa fluturime po arrinin në pistën e aeroportit, megjithëse shumica u vonuan shumë.

Vullkani 3357 metra i lartë, më i larti në Evropë, dihet se shpërthen disa herë në vit, megjithëse shpërthimi i fundit i madh ishte në vitin 1992./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...