21.2 C
Pec
E hënë, 20 Shtator, 2021

SHQIPËRI: Zjarret përfshijnë edhe Kukësin, flakët rrethojnë banesat në Shikaj

Zjarret masive në Shqipëri nuk po përqendrohen vetëm në jug të Shqipërisë.

Sot një zjarr i tillë ka rënë në Kukës, në lokalitetin e quajtur Kodra e Shikajve, pikërisht në fshatin Shikaj.

Sipas banoreve zjarri dyshohet të ketë rënë nga përplasja e telave elektrikë për shkak të erës së fortë. Zjarri nga një livadh i thatë ka kaluar në pyll.

Janë djegur deri më tani rreth 3.5 hektarë livadhe dhe 2.5 hektarë pyll. Zjarri si pasojë e erës së fortë ka rrezikuar dy banesa të banorëve të fshatit Shikaj, por pa deportuar në to.

Sipas banorëve zjarri i ka rrethuar dy banesat duke iu djegur bazën ushqimore të bagëtive, vreshtat, pemët frutore etj.

Për shuarjen e zjarreve ndodhet në terren ekipi zjarrfikëse të Bashkisë Kukës, që po ndihmohen edhe nga banorët e fshatit.

Strukturat e Policisë vendore Kukës po punojnë për zbardhjen e shkakut të rënies së këtij zjarri./Njeshi&A2/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...