20.5 C
Pec
E martë, 6 Qershor, 2023

Shtatë albume në të njëjtën kohë në “Billboard 200”, Taylor Swift rekord historik

Taylor Swift është artistja e parë që ka shtatë albume që renditen në top 40 të “Billboard 200” në të njëjtën kohë.

Shtatë albumet e Swift janë aktualisht në listë për javën e 1 prillit, përveç kësaj arritjeje, albumi i saj më i ri, “Midnights”, tani renditet i treti në tabelë.

Këngëtarja, e cila së fundmi performoi për herë të parë “Cowboy Like Me” në turneun e saj “Eras”, është artistja e dytë dhe e para person në jetë që ka shtatë albume në top 40 të gjithë në të njëjtën kohë, e para është Whitney Houston.

Këngëtarja e ndjerë arriti të njëjtin nivel suksesi pas vdekjes së saj në vitin 2012.

Pas “Midnights”, i cili arriti kulmin në vendin e parë pas publikimit të tij në tetor, është albumi i Swit “Lover” në vendin 13-të, dhe “Folklore” dhe “1989” kanë zbritur në vendin e 13-të dhe të 14-të.

Në vendin e 22-të është riregjistrimi i vitit 2021 “Lover”, dhe albumet e saj më të fundit “Reputation dhe “Evermore” aktualisht qëndrojnë në numrin 26 dhe 31.

Krijuesja e hitit ka gjithashtu dy albume të renditura nën shtatë albumet e mëparshme, me “Fearless (Versioni Taylor)” dhe “Speak Now” që zbarkojnë në numrat 52 dhe 69.

Swift më parë kishte dhjetë albume të renditura në Billboard 200 Chart për herë të parë në karrierën e saj muajin e kaluar.

Në atë kohë, albumi “Lover: Live From Paris”, i cili u publikua ditën e kaluar të Shën Valentinit, ishte në vendin e 58-të.

Këngëtarja është aktualisht në mes të turneut të saj të shumëpritur “Eras”, i cili filloi në Glendale, Arizona në fillim të këtij muaji.

Turneu i saj i mëparshëm, “Reputation Stadium Tour”, u zhvillua në vitin 2018 dhe fitoi afro 350 milionë dollarë nga fansat, sipas Billboard.

Swift ngacmoi se do të fillonte përsëri turneun në tetor të vitit të kaluar dhe konfirmoi se ishte gati të kthehej në turne po atë muaj.

Këngëtarja bëri një njoftim zyrtar për turneun e saj më 1 nëntor, kur zbuloi për publikun edhe datat. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...