20.6 C
Pec
E diel, 4 Qershor, 2023

Shuhet në moshën 83-vjeçare LEGJENDA e “Rock’n Roll”, Tina Turner

Ndërron jetë në moshën 83 vjeçare legjenda e muzikës Tina Turner.

Lajmi e trishtë e ka konfimruar zëdhënësi i saj në një deklaratë të bërë publike. Ai thotë se Turner vdiq në shtëpinë e saj në Zvicër pas një sëmundjeje të rëndë.

“Tina Turner, ‘Mbretëresha e Rock’n Roll’-it ka vdekur sot e qetë në moshën 83-vjeçare pas një sëmundjeje të gjatë në shtëpinë e saj në Kusnacht afër Cyrihut, Zvicër. Me të, bota humbet një legjendë muzikore dhe një model”, thuhet në deklaratën e zëdhënësit.

Tina Turner, queen of rock'n'roll, dies aged 83

Ylli i lindur në SHBA ishte një nga këngëtaret më të pëlqyera të muzikës rock, e njohur për praninë e saj në skenë dhe një sërë hitesh, duke përfshirë The Best, Proud Mary, Private Dancer dhe What’s Love Got To Do With It.

E quajtur Mbretëresha e Rock ‘n’ Roll-it, Tina Turner ishte e famshme për performancat e saj të egra dhe energjike në skenë dhe vokalin e fortë e të fuqishëm.

Singer Tina Turner dies aged 83 | This Morning

Ajo fitoi tetë çmime Grammy dhe u fut në Rock ‘n’ Roll Hall of Fame në 2021 si një artiste solo, pasi u fut për herë të parë së bashku me Ike në 1991.

Pas induksionit të saj solo, Hall of Fame vuri në dukje se si ajo kishte “zgjeruar idenë dikur të kufizuar se si një grua e zezë mund të pushtonte një skenë dhe të ishte njëkohësisht një fuqi dhe një qenie shumëdimensionale”./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...