20 C
Pec
E hënë, 22 Korrik, 2024

Shumica e amerikanëve mendojnë se nëse Trumpi i humb zgjedhjet, ai nuk do ta pranojë këtë, tregon sondazhi

Shumica e amerikanëve mendojnë se ish-presidenti  Donald Trump  nuk do të pranojë nëse humbet zgjedhjet presidenciale në nëntor, sipas një  sondazhi të ri të CNN të kryer nga SSRS .

Dhe pavarësisht se shumica dërrmuese e amerikanëve pajtohen se humbësi i zgjedhjeve ka detyrimin të pranojë rezultatet dhe të pranojë, vetëm rreth gjysma e votuesve të regjistruar i shohin pretendimet e rreme të Trumpit se ai fitoi zgjedhjet presidenciale të 2020-ës si një arsye për të votuar kundër tij në 2024. .

Një shumicë prej 78% e amerikanëve thonë se mendojnë se presidenti Joe Biden do të pranojë rezultatet dhe do të pranojë nëse ai humbet zgjedhjet e këtij nëntori, raporton CNN.

Por afërsisht 7 në 10 amerikanë (71%) dyshojnë se Trumpi do të pranojë nëse humbet përsëri në nëntor, ndërsa vetëm 28% besojnë se do ta bëjë.

Gjysma e republikanëve tani thonë se mendojnë se Trumpi do të pranonte një humbje, nga 41% në një sondazh të janarit të bërë në mes të sezonit primar.

Midis publikut në përgjithësi, dyshimet se Trumpi do të pranonte kanë ndryshuar pak nga janari, por mbeten të shtuara në krahasim me tetorin 2020, kur një shumicë më e vogël prej 58% e të rriturve amerikanë thanë se nuk prisnin që ai të pranonte nëse humbiste zgjedhjet e 2020.

Në debatin presidencial të qershorit në CNN, Trumpi refuzoi të deklaronte pa mëdyshje se do të pranonte rezultatet e zgjedhjeve të këtij viti, duke e anashkaluar dy herë pyetjen përpara se të thoshte se do ta bënte këtë “nëse do të ishin zgjedhje të drejta, ligjore dhe të mira” dhe duke përsëritur pretendimet për mashtrime zgjedhore./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...