9.1 C
Pec
E premte, 23 Shkurt, 2024

Si e rindërtuan shkencëtarët statujën e perandorit Kostandini i Madh në Romë?

Dikur ulej madhështor në zemër të Romës së lashtë.

Tani një statujë e madhe e perandorit, Konstandini i Madh po kthehet në Qytetin e Përjetshëm falë një rindërtimi të teknologjisë së lartë bazuar në fragmente mermeri të mbijetuar, shkruan euronews.

“Është diku mes dokumentimit, rikrijimit dhe interpretimit. Por me të vërtetë shpresoj se ky është fillimi i një revolucioni, se si të ndash dhe si të tregosh”, shpjegon Adam Lowe, drejtori i Fondacionit Factum, i cili mbikëqyri procesin e përpiktë të rindërtimit.

I lindur në vitin 306 pas Krishtit në Naissus, Konstandini u bë një nga udhëheqësit romakë më me ndikim të të gjitha kohërave, duke e forcuar jashtëzakonisht perandorinë.

Por ai është ndoshta më i famshëm për konvertimin në krishterim dhe ekspertët besojnë se statuja e madhe e tij shërbeu si një njohje se krishterimi ishte bërë feja e perandorisë.

I ashtuquajturi Kolos i Kostandinit, i cili daton në fillim të shekullit të 4-të, ishte një statujë monumentale e ngritur për të festuar mbretërimin e Kostandinit.

Fillimisht rreth 11 metra i gjatë, më vonë u shkatërrua dhe u plaçkit për bronz.

Pavarësisht se fragmentet e mbijetuara u rizbuluan në vitin 1486, fillimisht u gabua me një statujë të perandorit Commodus. Vetëm në fund të viteve 1800, fragmentet u identifikuan saktë si pjesë e Kolosit të Kostandinit.

Tani, romakët dhe turistët do të mund të admirojnë një kopje të statujës në tërësi, krejtësisht të ngjashme me origjinalin, falë 14 muajve të punës nga Fondacioni Factum.

Me qendër në Madrid, Fondacioni Factum krijon dokumentacion dixhital të saktë dhe me rezolucion të lartë të vendeve të trashëgimisë kulturore dhe veprave të artit në mbarë botën, për të bërë faksimile të veprave të artit të shkatërruara, të dëmtuara, të grabitura ose të humbura.

Ata kaluan tre ditë duke skanuar fragmentet në mars 2022 duke përdorur teknikat e fotogrametrisë. Më pas u bë një model 3D nga secili fragment, pas së cilës u vendos në versionin dixhital të statujës, i cili vizatonte në format e statujave të tjera të kultit të asaj epoke në poza të ngjashme./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...