7.2 C
Pec
E shtunë, 1 Prill, 2023

Si ndikon duhanpirja e prindërve tek fëmijët?

Personat që nuk janë duhanpirës mirëpo janë rritur me prindër që konsumojnë duhanin, kanë gjasa më të mëdha që të preken nga sëmundje të mushkërive.

Një studim i realizuar në SHBA ka treguar se duhanpirja pasive gjatë kohës sa jeni fëmijë, shton deri në shtatë vdekje në 100,000 të rritur që nuk konsumojnë duhanin, brenda vitit.

Studimi i realizuar me 70,900 burra e gra ka treguar se në qoftë se pjesëmarrësit kishin jetuar me një duhanpirës gjatë fëmijërisë, kanë gjasa më të mëdha për 27% të preken nga sëmundjet e zemrës, 23% për sulm dhe 47% për sëmundje kronike të mushkërive.

Ekspertët kanë deklaruar se mënyra më e mirë për t’i mbrojtur fëmijët është lënia e duhanit./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...