18.2 C
Pec
E enjte, 23 Maj, 2024

Si ta menaxhoni stresin para dasmës

Është normale dhe e zakonshme të përjetosh stres para martesës. Detajet e planifikimit si menytë, paraqitjet e tabelave, listat e të ftuarve, përzgjedhja e muzikës dhe aspekte të tjera gjenerojnë njëfarë tensioni. Dhe, me afrimin e ditës, është e natyrshme që nervozizmi të rritet dhe euforia fillestare rrezikon të avullojë. A nuk do të ishte më logjike që, në vend të rritjes së ankthit, ekzaltimi të arrinte kulmin me afrimin e festës.

Dhe dasma juaj është një ngjarje mes jush dhe partnerit tuaj. Kjo do të thotë se ata janë të parët që argëtohen dhe krijojnë kujtimet më të mira. Që kjo të ndodhë, është e rëndësishme të menaxhoni ankthin gjatë gjithë procesit, ndaj këtu ju ofrojmë një sërë këshillash të dobishme që do t’ju ndihmojnë të arrini këtë qëllim.

Dasma juaj po afron: si ta përballoni stresin përpara ditës së madhe?

Para se të shkoni në altar, keni shumë për të planifikuar. Për më tepër, ju jeni gati të vulosni një angazhim të madh me një person, kështu që është normale që dyshimet të shfaqen edhe për shkak të ngutjes dhe ngutjes. Epo, gjëja e parë që duhet të dini është se stresi, siç theksohet në Advances in Latin American Psychology , ndërhyn në vendimmarrje dhe e bën të vështirë përpunimin e informacionit, kështu që do të jetë edhe më e vështirë për ju të zgjidhni problemet që lindin gjatë rrugës. Për këtë arsye, dhe duke pasur parasysh mirëqenien tuaj, është thelbësore të merrni parasysh këto këshilla për të shijuar festën pa tensione të panevojshme.

1.Praktikoni teknikat e frymëmarrjes për të qetësuar stresin përpara dasmës

Ushtrimi më i thjeshtë për të ndërmjetësuar ankthin është frymëmarrja diafragmatike. Efektiviteti i tij është i provuar, por është e rëndësishme të filloni ta praktikoni herët, pasi kërkon trajnim para se të jetë plotësisht efektiv. Nëse stresi juaj paramartesor përkeqësohet duke përdorur këtë teknikë ose ndjeni ndonjë shqetësim fizik, ndërprisni praktikën. Idealisht, ju duhet të udhëhiqeni nga një profesionist i shëndetit mendor gjatë gjithë procesit.

2.Ndiqni kujdesin për veten

Të flini mjaftueshëm, të merrni kohë për të pushuar mendjen, të hani mirë dhe të praktikoni sportin tuaj të preferuar do t’ju ndihmojnë të rregulloni siç duhet emocionet tuaja. Edhe pse ka shumë gjëra për të bërë para festës, mos i lini pas dore këto aspekte të përditshmërisë tuaj, sepse shëndeti juaj fizik dhe mendor mund të vuajë. Kërkimi i momenteve të shkëputjes është gjithashtu një mënyrë e mirë për të menaxhuar stresin. Një largim, një ditë jashtë ose ndonjë aktivitet rekreativ kontribuon në këtë.

3.Merrni ndihmë me përgatitjet për lehtësimin e stresit para martesës

Ju dhe partneri juaj nuk duhet të bëni gjithçka; Kjo qetëson stresin latent para dasmës. Nëse ka dikë të cilit i besoni, të cilit mund t’i kërkoni një nder, bëjeni. Shumë detyra dhe vendime të vogla mund të merren nga kushdo, ndaj mos mbani shumë peshë në shpinë dhe do të shihni sesi ankthi do të ulet vetë.

4.Praktikoni meditimin

Nëse nuk e keni filluar ende botën e meditimit, tani është një moment i mirë për të filluar. Ka shumë mënyra për të arritur atë gjendje qetësie dhe introspeksioni, kështu që zgjidhni atë që i përshtatet më së miri stilit tuaj emocional dhe të të menduarit për të lehtësuar nervat para dasmës. Një nga ato që është përdorur më shumë vitet e fundit është ndërgjegjësimi . Në fakt, studimet e rishikimit tregojnë rezultate pozitive në uljen e stresit te njerëzit e shëndetshëm, ndaj mos hezitoni ta provoni.

5.Menaxhoni pritshmëritë tuaja për të qetësuar stresin para dasmës

Është normale të duash dasmën më spektakolare dhe më të veçantë në botë. Megjithatë, do të ndodhin ngjarje të papritura, pasi ky është një organizim kompleks dhe kërkon kohë. Mundohuni t’i relativizoni ato dhe përqendrohuni në zgjidhjet; Mund të mos keni një festë në film, por do të keni një nga kujtimet më të mira të jetës suaj.

6.Kushtojini vëmendje nevojës për të kënaqur

Të duash t’i kënaqësh të gjithë është gjithashtu një dëshirë e natyrshme dhe e lindur nga dashuria, por është diçka që duhet kontrolluar. Mos harroni se dasma është e juaja dhe është e pamundur që 100% e të pranishmëve t’ju japin 10/10. Balanconi vendimmarrjen tuaj midis vetëkënaqësisë dhe dëshirave tuaja.

7.Shkruani gjithçka në pritje dhe renditni sipas përparësisë

Organizimi i një dasme përbëhet nga kaq shumë hapa, zgjedhje, telefonata dhe ngjarje, saqë është e lehtë për to të mposhtin kujtesën tuaj të punës dhe, përpara se të përfundoni, përfundoni në një gjendje stresi. Prandaj, për të mos harruar asgjë, shkruani gjithçka që mbetet për të bërë dhe zgjidhni cilat detyra janë më urgjente . Kjo do t’ju ndihmojë të organizoni idetë tuaja dhe të lironi mendjen tuaj për çështje të tjera.

Dyshimet para dasmës, si t’i zgjidhni ato për të mos rënë në stres?

Dasmat janë shumë të idealizuara, me ngjyrë rozë nga miliona përmbajtje reklamuese. Edhe pse është një moment shumë i veçantë në vetvete, nuk duhet të ndrydhni asnjë dyshim që lind apo të neglizhoni marrëdhënien. Prandaj, shikoni këto këshilla të tjera/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...