20.5 C
Pec
E martë, 6 Qershor, 2023

Si të kuptohet për mungesën e ujit në trup

Uji është shumë i rëndësishëm për ruajtjen e shëndetit tonë. Marrja e mjaftueshme e lëngjeve na ndihmon të përmirësojmë tretjen, të përshpejtojmë metabolizmin dhe të rregullojmë temperaturën e trupit.

Dehidratimi ndodh kur nuk pimë ujë të mjaftueshëm ose kur humbasim shpejt ujin, për shembull, djersitje, të vjella ose diarre. Disa barna të tilla si diuretikët (tableta për nxjerrjen e ujit) mund të çojnë në rritje të urinimit dhe rrjedhimisht dehidrim.

Por si ta kuptojmë se trupit i mungon uji? Edhe pse simptomat nuk janë gjithmonë shumë të dukshme, gjithsesi mund të vërehet mungesa e marrjes së ujit, përcjell Index.hr.

Shenjat që tregojnë se trupi juaj është i dehidratuar përfshijnë dhimbje koke, konfuzion, lodhje, marramendje, ligështim ose marramendje, gojë të thatë, rrahje të shpejta të zemrës, presion të ulët të gjakut, humbje të oreksit, dëshirë të shtuar për sheqer, lëkurë të skuqur, këmbë të ënjtura, ngërçe muskulore, intolerancë ndaj nxehtësisë ose ftohtësi, kapsllëk dhe urinë me ngjyrë të errët.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...