27.8 C
Pec
E martë, 18 Qershor, 2024

Silianovska këmbëngul: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, por kam të drejtë të përdor emrin ‘Maqedoni’

Shtypi grek komenton sot se Presidentja e re e Maqedonisë së Veiut pretendoi se mënyra se si do të përdorte emrin e vendit “është një çështje e përcaktimit personal, një e drejtë e garantuar nga aktet më të larta se ato të zbatueshme në marrëveshjet dypalëshe”.

Presidentja e re e Maqedonisë së Veriut, Gordana Silianovska-Davkova , tha sot se e respekton Marrëveshjen e Prespës , por, siç tha ajo, ka të drejtën personale të përdorë termin “Maqedoni”, shkruan sot shtypi grek.

Silianovska, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve nga qyteti i Ohrit, pohoi se mënyra në të cilën ajo do të përdorë emrin e vendit “është një çështje e përcaktimit personal , një e drejtë e garantuar me akte më të larta se ato të zbatueshme në marrëveshjet dypalëshe”.

Ajo pohoi se përmes dialogut do të përpiqet të “bindë” Greqinë për “korrektësinë” e pretendimeve të saj dhe shtoi se ka një plan se si të veprojë. “Sigurisht që kam një plan. Plani është ndërtimi i marrëdhënieve të mira fqinjësore. Plani është të kesh respekt për veten. Dhe mendoj se, si në politikë, duhet kërkuar artin e së mundshmes. Së shpejti do ta bëjmë”, tha Silianovska.

Në pyetjen rreth paralajmërimeve nga pala greke për ankesë të mundshme në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë për mosrespektim të dispozitave të Marrëveshjes së Prespës, Silianovska kujtoi vendimin e mëparshëm të së njëjtës Gjykatë (në vitin 2011), në ankesën e Republika e atëhershme Maqedonase kundër Greqisë për shkelje të Marrëveshjes së Përkohshme që nga viti 1995.

“E njëjta Gjykatë Ndërkombëtare, në të cilën u përballëm me Greqinë, vendosi për shkelje të nenit 11 të Marrëveshjes së Përkohshme, që ishte gjithashtu një marrëveshje ndërkombëtare. Nuk mendoj se do të shkojmë menjëherë në gjykatë. Ka një gradim në Marrëveshjen e Prespës. Fillimisht vihet në dukje, diskutohet, pyetja i drejtohet edhe OKB-së dhe më pas shkon në gjykata. Vendimet e gjykatave duhet të jenë erga omnes (të zbatueshme për të gjithë), por në rastin tonë kjo nuk ka ndodhur”, tha Silianovska.

Presidentja e re e Maqedonisë së Veriut, Gordana Silianovska (e cila në zgjedhjet presidenciale të 8 majit u zgjodh presidente e re e vendit, si kandidate e partisë së djathtë VMRO-DPMNE), gjatë betimit të saj më 12 maj, e quajti vendin “Maqedonia” , pavarësisht se në tekstin e betimit që i diktohej, vendi përmendej si “Maqedonia e Veriut”.
Veprimi i presidentit të ri të Maqedonisë së Veriut shkaktoi reagime të forta nga pala greke, ndërsa u kundërshtua nga BE dhe SHBA. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...