10.2 C
Pec
E diel, 3 Dhjetor, 2023

Sivjet nis “Autostrada e Paqes” Nish-Merdar, që Serbinë e lidh me portet e Shqipërisë

Kopaonik, 5 mars – Zëvendëskryeministrja e Serbisë, Zorana Mihajlloviq, e ka quajtur vitin 2019 vit kthese për zhvillimin e infrastrukturës në këtë vend fqinj të Kosovës, raporton B92.

Ajo ka paralajmëruar fillimin e një cikli investimesh, që kapin vlerën pesë miliardë euro. Ato, sipas saj, “do të investohen për ndërtimin e autostradave, korridoreve të reja që do të ndërlidhin Serbinë me rajonin, pastaj në hekurudha, komunikacion ujor dhe komunikacion ajror”.

“Ndër autostradat e reja, sivjet nis ndërtimi i “Autostradës së Paqes” nga Nishi deri në Merdar (kufiri me Kosovën – sqarim ynë), që i siguron Serbisë daljen në portet e Shqipërisë”, është shprehur Mihajlloviq, dhe ka shtuar “”Duhet të lihet pas shpinës e kaluara dhe të ecim më shpejt nga ardhmëria”,

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...