23.3 C
Pec
E mërkurë, 12 Qershor, 2024

Skulptura e Leutrim Ahmetit, Behramaj: Është pritur shumë mirë dhe i ka prekur zemrat e secilit

Skulptura e Leutrim Ahmetit që do të vendoset në Skenderaj është kthyer në një temë që po diskutohet shumë, pasi historia e tij ka prekur shumë njerëz në Kosovë.

Leutrim Ahmeti është njëri nga fëmijët shqiptarë që u vra nga forcat serbe gjatë luftës së fundit në Kosovë. Ai ishte 7- vjeçar dhe ndërroi jetë me 11 shtator 1998 në spitalin ushtarak në Gradicë të Drenasit, ku edhe u varros.

Ndërsa, tetë muaj pas vrasjes së Leutrimit, në vijën e parë të frontit të luftës, ra heroikisht edhe babai i tij, komandant Malush Ahmeti, shkruan Telegrafi.

Skulptori që ka bërë këtë vepër artistike, Sabri Behramaj, në një intervistë për Telegrafin ka thënë se fillimisht ishte frymëzuar nga intervista e Nusret Pllanës me nënën e 7-vjeçarit, e cila ishte shpërndarë edhe në rrjetet sociale.

Lexoni më shumë në Telegrafi. /Njeshi/
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...