20.2 C
Pec
E diel, 20 Qershor, 2021

Sllovakisë iu tha të kthente vaksinat Sputnik V

Sllovakisë i është thënë që t’ia kthente vaksinat e saj të coronavirusit, Sputnik V, “për shkak të shkeljeve të shumta të kontratës”.

Sipas mediave të huaja, një kërkesë e tillë erdhi pasi Instituti Shtetëror i Sllovakisë për Kontrollin e Barnave pretendoi se vaksinat e dërguara në vend ishin të ndryshme nga diku tjetër.

Instituti tha se ai gjithashtu nuk kishte marrë informacion të mjaftueshëm në lidhje me Sputnik V që të ishte në gjendje të vlerësonte përfitimet dhe rreziqet e tij.

Llogaria zyrtare në Twitter e vaksinës Sputnik V akuzoi rregullatorin e drogës të Sllovakisë për një “akt sabotimi” dhe tha se kishte “filluar një fushatë dezinformimi kundër Sputnik V dhe planifikon provokim shtesë”.

Kompania shtoi se vaksina duhet të ishte testuar në një laborator që është pjesë e rrjetit zyrtar të BE-së për kontrollin e ilaçeve.

Por instituti tha se “kundërshton fuqimisht pretendimet mashtruese” nga prodhuesi Sputnik V dhe se rrjeti i laboratorëve të certifikuar nga BE është vetëm për vaksinat e regjistruara në Bashkimin Evropian, gjë që nuk është rasti me Sputnik V.

Sputnik V nuk është miratuar ende për përdorim në BE, por Agjencia Evropiane e Barnave (EMA), filloi një rishikim të vaksinës muajin e kaluar.

Dhe pala ruse i quajti pretendimet se vaksinat Sputnik V në Sllovaki ishin të ndryshme si “lajme të rreme”.

“Të gjitha vaksinat e Sputnik V janë të së njëjtës cilësi dhe i nënshtrohen kontrollit rigoroz të cilësisë në Institutin Gamaleya. Cilësia e Sputnik V është konfirmuar nga rregullatorët në 59 vende”.

Por sllovakët thanë se ato vaksina duket se “kanë vetëm emrin e përbashkët”. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...