31.3 C
Pec
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Sllovenia nisi procedurat për njohjen e Palestinës

“Sllovenia ka nisur procedurat për njohjen e Palestinës:, ka thwnw presidentja e Sllovenisë Natasha Pirc Musar.

“Dëshiroj që qeveria sllovene të marrë guxim javën e ardhshme dhe të ndjekë rrugën e Norvegjisë, Spanjës dhe Irlandës” , tha ajo.

Por presidentja sllovene thotë se shteti i saj ka nevojë për më shumë vendosmëri.

“Në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, ne mbrojmë një zgjidhje me dy shtete dhe kjo zgjidhje nuk mund të arrihet pa njohjen e Palestinës. Prandaj shpresoj që javën e ardhshme qeveria sllovene do të marrë guxim dhe do të ndjekë rrugën e Norvegjisë, Spanjës dhe Irlandës”, tha ajo.

Spanja, Irlanda dhe Norvegjia njoftuan njohjen e Palestinës këtë javë. Sllovenia ishte gjithashtu në grup me Spanjën dhe Irlandën, por qeveria e Robert Golob vendosi ta lidhë njohjen e Palestinës me disa kushte.

Ndryshe nga kryeministria, ministrja e Jashtme Tanja Fajon nuk sheh arsye për të vonuar njohjen e Palestinës. Siç tha ajo para seancës së Qeverisë të enjten, vendimi është gati dhe Qeveria mund ta miratojë në çdo kohë. Sipas procedurës së njohjes që zbatohet në Slloveni, vendimin përfundimtar e merr Kuvendi Kombëtar, ku nuk priten probleme, pasi përfaqësuesit e koalicionit mbështesin njohjen.

“Në mbledhjen e së enjtes, qeveria ka diskutuar nga brenda për njohjen e Palestinës, por nuk ka marrë asnjë vendim për këtë, sqaroi pas takimit zëvendëskryeministri Matej Archon. Siç theksoi ai, të gjitha aktivitetet po ecin në drejtim të njohjes, por afati kohor mbetet i papërcaktuar. “Mund të ndodhë në vijim ose brenda dy javësh, në përputhje me strategjinë që kemi vendosur”, shpjegoi ajo, raporton STA.

Në të njëjtën kohë, ajo përsëriti qëndrimin e Qeverisë se dëshiron që më shumë vende të përfshihen në procesin e njohjeve dhe përkujtoi se qeveria sllovene ka filluar procesin e njohjes së Palestinës para Irlandës, Spanjës dhe Norvegjisë, por se ndryshe nga treshja e lartpërmendur, Këtu fjalën e fundit e ka Kuvendi./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...