4.6 C
Pec
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Sonda e NASA-s përplaset me sukses me një asteroid

Një sondë e NASA-s përplasi një asteroid me shpejtësi të madhe të hënën në një provë të paprecedentë në një ditë “kur një shkëmb vrasës kërcënon Tokën”.

Përplasja galaktike ndodhi në një asteroid të padëmshëm 11.3 milionë kilometra larg, me anijen kozmike të quajtur DART që “ndiqte” shkëmbin hapësinor me 22,500 km/h.

Shkencëtarët prisnin që goditja të krijonte një krater, të hidhte rryma shkëmbinjsh dhe papastërti në hapësirë dhe, më e rëndësishmja, të ndryshonte orbitën e asteroidit.

“Ne kemi një ndikim!”, citohet të ketë thënë Elena Adams e Mision Control.

Teleskopët në mbarë botën dhe në hapësirë synonin në të njëjtën pikë në qiell për të kapur spektaklin.

Megjithëse ndikimi ishte menjëherë i dukshëm – sinjali i radios së DART u ndërpre papritmas – do të duhen deri në disa muaj për të përcaktuar se sa shumë u ndryshua rruga e asteroidit.

Misioni prej 325 milionë dollarësh (333 milionë euro) ishte përpjekja e parë për të zhvendosur pozicionin e një asteroidi ose ndonjë objekti tjetër natyror në hapësirë. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...