5.5 C
Pec
E premte, 19 Prill, 2024

Sot bëhen 21 vite nga masakra e Korishës

Më 13 maj 1999 në fshatin Korishë, u vranë 77 qytetarë të moshave të ndryshme gra, burra, pleq dhe 14 fëmijë që ishin nxënës të Shkollës Fillore ”Dëshmorët e Kabashit”,të gjithë civil të fshatrave Korishë, Budakovë, Bllacë, Reshtan , Mushtisht, dhe Grejkoc.

Kjo ishte një nga masakrat më të tmerrshme nga ushtria dhe policia serbe mbi popullatën e kësaj ane dhe fshatrave përreth.

Vrasa e këtyre civilëve të pafajshëm e dëshmoi edhe një herë barbarinë e pushtetit okupues serb ndaj popullatës civile shqipëtare.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...