2.3 C
Pec
E hënë, 22 Prill, 2024

Sot festohet Dita e Mësuesit

Padeli Sotiri, ishte mësuesi i parë i mësonjëtorës në Korçë, që u hap me 7 mars të vitit 1887, dhe kjo datë mbetet në historinë e popullit tonë si Dita e Mësuesit.

Sakrificat e mësuesve shqipëtarë në ruajtjen dhe kultivimin e gjuhës, traditave dhe kulturë sonë gjatë gjithë historisë kanë shërbyer si motiv për gjeneratat e reja për ruajtjen e identitetit kombëtar.

7 Marsi Dita e Mësuesit, është njëra nga datat me të rëndësishme kulturore, për shqipëtarët kudo që ata jetojnë, dhe një moment i kujtimit të rrugëtimit të gjatë dhe të vështrië të shkollës shqipe në ngritjen dhe avansimin e saj.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...