18.6 C
Pec
E hënë, 27 Maj, 2024

Sot në të gjitha shkollat e kryeqytetit ora e parë i dedikohet kundërshtimit të dhunës gjinore

Drejtoria e Arsimit në Komunën e Prishtinës ka vendosur që të premten ora e parë në të gjitha shkollat fillore dhe të mesme të kryeqytetit t’i dedikohet rolit të vajzave në shoqëri dhe kundërshtimin e dhunës gjinore.

Ky vendim vjen pas dy vrasjeve të grave që ndodhën brenda pesë ditësh.

“Kjo është e mësimit do t’i shërbejë sensibilizimit të nxënësve në frymën e respektimit ë rolit të vajzave dhe grave në familje e shoqëri, si dhe parandalimin dhe ndalimin e dhunës”, thuhet ndër tjerash në njoftim

Ndryshe, të mërkurën e 17 prillit në Kosovë ka qenë ditë zie për gratë e vrara. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...