4.3 C
Pec
E hënë, 4 Dhjetor, 2023

Spitalet ukrainase janë sulmuar 1014 herë që nga fillimi i luftës

Një raport i prodhuar nga një numër organizatash ukrainase dhe ndërkombëtare sugjeron se infrastruktura e kujdesit shëndetësor dhe personeli janë sulmuar nga Rusia mesatarisht dy herë në javë që nga fillimi i luftës, raporton Skynews.

Hulumtimi thotë se spitalet ukrainase, punonjësit mjekësorë dhe infrastruktura e kujdesit shëndetësor janë sulmuar të paktën 1014 herë që nga shkurti i vitit 2022.

Ai sugjeron që Rusia synon qëllimisht sistemin e kujdesit shëndetësor të Ukrainës dhe njerëzit që punojnë brenda tij – gjë që do të përbënte një shkelje të ligjit ndërkombëtar.

Rusia nuk i është përgjigjur ende pretendimeve./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...