13.6 C
Pec
E diel, 14 Prill, 2024

Stano: Po përpiqemi të ju ndihmojmë Kosovës dhe Serbisë të gjejnë një zgjidhje

Zëdhënësi i BE-së Peter Stano deklaroi se roli i BE-së në dialogun ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit nuk është të komentojë, por të ndihmojë palët të gjejnë një zgjidhje.

Ai theksoi se është e nevojshme të ktheheni në praktikën e zakonshme që “diskutimet logjistike për caktimin e një takimi pune, pra takim në nivel pune, të mos bëhen përmes mediave dhe në një hapësirë ​​publike siç është konferenca për shtyp”.

“I kemi dërguar ftesa partnerëve për zgjidhjen e disa çështjeve, e kemi shpjeguar në detaje dje, kështu që tani shpresojmë që të dyja palët të pajtohen me të dhe të zgjidhin problemin e shkaktuar nga vendim i pafavorshëm dhe i pakonsultuar i Kosovës, i cili gjithashtu prek palën tjetër. Ky është roli ynë si lehtësues, ne nuk jemi në fakt komentues, thjesht po përpiqemi të ndihmojmë palët të gjejnë një zgjidhje”, tha Stano./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...