18.8 C
Pec
E diel, 14 Prill, 2024

Stoltenberg: Ne duhet të jemi me Ukrainën në kohëra të mira dhe të këqija

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg u bëri thirrje aleatëve që të mbështesin në mënyrë të palëkundur Ukrainën në kundërsulmin e saj të vazhdueshëm kundër Rusisë.

“Askush nuk tha se kjo do të ishte e lehtë. U tha qartë se do të ishte një ofensivë e përgjakshme, e vështir,” u tha Stoltenberg deputetëve të Parlamentit Evropian të enjten në mëngjes.

“Luftërat janë nga natyra të paparashikueshme,” vazhdoi ai. “Do të ketë ditë të këqija dhe ditë të mira. Ne duhet të jemi me Ukrainën jo vetëm në kohë të mira, por edhe në kohë të këqija.

“Ne i mbështesim ata kur fitojnë po dhe kur humbin. Ne jemi atje me Ukrainën sepse të mbështesësh Ukrainën nuk është një opsion, është një domosdoshmëri për të garantuar që regjimet autoritare të mos arrijnë atë që duan duke shkelur ligjin kombëtar dhe duke përdorur forcën e ushtrisë.”

“Ndonjëherë është e vështirë të imagjinohet se sa brutale është lufta, por ne nuk duhet të harrojmë kurrë përgjegjësinë tonë,” shtoi ai.

Komentet e Stoltenberg vijnë në mes të raporteve në rritje të mediave që sugjerojnë se zyrtarët amerikanë dhe evropianë janë të frustruar nga evolucioni i kundërsulmimit të shumëpritur, i cili mbështetet nga furnizimet me municione perëndimore.

Sipas një raporti të fundit nga New York Times, SHBA e ka këshilluar Ukrainën që të rishikojë taktikat e saj dhe të bëjë ndryshime në mënyrën se si  janë duke u vendosur forcat e saj në vijën e frontit.

Stoltenberg kritikoi kundërshtarët dhe tha se vendimet ushtarake nuk duhet të merren nga Brukseli, një referencë për vendndodhjen e selisë së NATO-s, por nga komandantët ukrainas që luftojnë “në terren”.

“Duhet të kujtojmë pikën fillestare: ushtria ruse dikur ishte e dyta më e forta në botë dhe tani ushtria ruse është e dyta më e forta në Ukrainë”, u tha ai eurodeputetëve. “E kjo është mjaft mbresëlënëse.”

Sipas vlerësimit të Sekretarit të Përgjithshëm, ushtria ukrainase po rifiton rreth 100 metra në ditë tokë të pushtuar nga Rusia.

Forcat e armatosura të Ukrainës “po bëjnë përparim, ndoshta jo aq sa shpresonim, por ato po fitojnë terren gradualisht,” tha ai. “Do të thotë se kur ukrainasit po fitojnë terren dhe rusët po humbasin terren”/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...