20.8 C
Pec
E shtunë, 30 Shtator, 2023

Stoltenberg: Situata në veri, jo e pranueshme për stabilitetin e Rajonit

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg është takuar ditën e sotme me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani. Pas takimit Stoltenberg dhe Osmani kanë dalë në një konferencë për mediat.

I pari që mori fjalën ishte shefi i NATO-s, i cili u shpreh se me presidenten e Kosovës, diskutuan për situatën në veri dhe për misionin e ruajtjes së paqes së vazhdueshme në Evropë

“Sapo diskutuam tensionet në veri të Kosovës, dhe misionin për ruajtjen e paqes së vazhdueshme në Evrope.

Në veri të Kosovës kanë mbetur të plagosur 33 persona, një situatë aspak serioze dhe e pranueshme për stabilitetin e Rajonin.

E shoh këtë me rëndësi maksimale dhe duhet të takohen pikat maksimalisht. Çdo largim i forcave të policisë nga veriu u Kosovës, kërkon përfshirjen e KFOR dhe konsulta të veprimeve nga policia e Kosovës, që mund të ndikojnë në sigurinë e mjedisit.

NATO ka qindra trupa në Kosovë, jemi të gatshëm të përmbushim mandatin tonë, për të siguruar paqen në Kosovë.

Jemi në kontakt me organizatat e sigurisë në Kosovë dhe Serbi, sa i përket pikave të ndërmarra nga Kosova për të ulur tensionet.

Për zgjedhjet në veri të Kosovës, për të mos pasur tensione në vazhdimësi, të gjithë personat duhet të veprojnë.

Jam duke përshëndetur edhe vijimin e një takimi javën tjetër, për të vijuar për të folur për të gjitha pikat e nevojshme.

Është një mundësi e Kosovës e cila është shprehur e gatshme të punojë në lidhje edhe me paqen dhe sigurinë euro atlantike” tha Stoltenberg./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...