10.4 C
Pec
E martë, 27 Shkurt, 2024

Stomaku me 2 kilogramë gurë (foto)

Një ‘koleksion’ gurësh, kapakë shishesh dhe monedha me peshë 2 kg janë nxjerrë nga stomaku i një burri.

Pacienti 54-vjeçar, i cili nuk është identifikuar, u ankua për dhimbje në stomak dhe kërkoi ndihmë nga mjekët.

Mjekët vënë re se burri ishte i fryrë dhe mund të ndiejë ‘diçka që i ngjante gurëve të vegjël’ kur ata preknin barkun e tij, transmeton KosovaPress.

Skanimi më pas tregoi objektet që ‘zënë gjithë stomakun’ e pacientit nga Koreja  Jugore.

Pas marrjes në pyetje, ai pranoi se shpesh hante monedha dhe guralecë kurdoherë që ndihej i shqetësuar – përkundër marrjes së ilaçit për qetësim.

Njeriu, i cili mendohet të jetë nga Goyang në veri të kryeqytetit Seul, u lind me një paaftësi intelektuale.

Kirurgët u përpoqën fillimisht për të hequr objektet duke përdorur një gastroskopi – ku një tub hollë është futur në stomak përmes gojës.

Megjithatë, ata dështuan për shkak të sasisë së objekteve të pranishme dhe nuk ishte e qartë se sa prej tyre pacienti kishte gëlltitur.

Ditën tjetër, ekipi i kirurgëve i nxori trupat e huaj një nga një përmes një procedure të ndryshme kirurgjikale, transmeton KosovaPress.

Gjërat e nxjerra përfshinin guralecë, monedha dhe kapak shishesh, tha mjeku  Pyong Wha Choi.

Pacienti u lirua nga Spitali Ilsan Paik i Universitetit Inje dhe shkoi në shtëpi pas një qëndrimi nëntë ditor.

Nuk është e qartë se sa kohë trupat e huaj kishin qenë brenda tij. Mjeku Choi tha se gëlltitja e trupave të huaj është më e zakonshme te fëmijët, pasi ato gëlltiten aksidentalisht. Megjithatë, te të rriturit e shëndetshëm, objektet që më së shumti gëlltiten përfshijnë peshqit dhe eshtrat e pulave. /Njeshi/

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...