1.2 C
Pec
E martë, 30 Nëntor, 2021

Studim: S’ka lidhje sasia por cilësia e gjumit, për të pasur një tru të shëndetshëm

Tashmë dihet se gjumi është i mirë për trurin dhe se gjashtë deri në tetë orë është përgjithësisht ajo që këshillohet për të rriturit.

Sasia optimale e gjumit ende qëndron rreth gjashtë deri në tetë orë magjike, por një studim i botuar në “Brain Journal” ka vërtetuar se cilësia e gjumit mund të jetë më i rëndësishëm për shëndetin e trurit sesa numri i orëve.

Fjetja më pak se pesë orë e gjysmë mund të kontribuojë në performancën më të dobët njohëse, por çuditërisht e njëjta gjë vlen edhe për njerëzit në skajin tjetër të spektrit, ata që shkuan përtej shtatë orë e gjysmëve.

“Studimi ynë sugjeron se ekziston një interval i mesëm, ose “pika e ëmbël”, për kohën totale të gjumit ku performanca njohëse ishte e qëndrueshme me kalimin e kohës. Pika e ëmbël” gjendet në të gjitha fazat e ciklit të gjumit të patrazuar, kështu që nëse zgjoheni gjatë natës, nuk ka gjasa që të arrini pikën e dëshiruar”, ka thënë bashkautori i studimit Dr. Brendan Lucey.

Duke parë gjumin e 100 të rriturve të moshuar që kanë dëshmi të sëmundjes së hershme të Alzheimerit, studimi zbuloi lidhjen midis gjumit dhe funksionit njohës. Në vend që të përqendroheni vetëm në orët, cilësia e kohës së kaluar në gjumë është çelësi, kanë konstatuar studiuesit./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...