10.1 C
Pec
E enjte, 18 Prill, 2024

Studimi VËRTETON se kimikate në Shampon dhe Pasta Dhëmbësh ndryshojnë hormonet seksuale

Hulumtimi i ri nga Universiteti i Kalifornisë, Berkeley, ka zbuluar se shumë produkte konvencionale shamponi, sapun dhe pastë dhëmbësh janë të ngarkuar me kimikate endokrine-çrregullues, ose EDC (endocrine-disrupting chemicals), që dëmtojnë hormonet në zhvillimin e fëmijëve.

Vajzat e reja, studimi i gjetur, po arrijnë moshën e pjekurisë shumë më herët se normale, si rezultat i ekspozimit ndaj këtyre EDC. Dhe djemtë, më tutje, po përjetojnë ulje të niveleve të testosteronit nga përdorimi i thjeshtë i produkteve të kontaminuara.

Botuar në revistën Human Reproduction, u botimi u përpilua nga të dhënat e mbledhura si pjesë e Qendrës për Vlerësimin e Shëndetit të Nënave dhe Fëmijëve të Salinas (CHAMACOS), të cilat pasuan 338 fëmijë nga para-lindja deri në adoleshencë për të vlerësuar ndikimin ndaj ekspozimeve të ndryshme mjedisore.

Ajo që ata kanë përcaktuar është se, gjatë 20 viteve të fundit, mosha mesatare në të cilën fëmijët po arrijnë moshën e pjekurisë po bëhet gjithnjë e më herët – dhe një keqbërës i madh janë produktet e kujdesit personal që përmbajnë kimikate të njohura për të ndërhyrë në shprehjen normale të hormoneve.

“Ne e dimë se disa nga gjërat që vendosim në trupin tonë po hyjnë në trupin tonë, ose sepse kalojnë përmes lëkurës ose i marrim përmes frymës ose i pa dashje i gëlltisim ato”, tha Kim Harley, autori kryesor i studimit dhe një ndihmës profesor në Shkollën e Shëndetit Publik të Berkeleyt.Njeshi & naturalnews

Kimikatet në produktet e kujdesit personal po shkaktojnë kancerin e vezoreve tek vajzat dhe kancerin testikular tek djemtë

Gjersa mosha mesatare për vajzat që arrijnë në pubertet zakonisht është rreth 11 vjeç, ekspozimi ndaj EDC-ve në produktet e kujdesit personal po e sjell atë deri në rreth tetë – ose edhe më herët. Shkencëtarët e përshkruajnë këtë fenomen negativ si pubertet “e parakohshme”, e cila njihet se shkakton probleme sociale dhe rriti gjasat e vajzave të reja të angazhohen në sjellje të rrezikshme.

Ndër EDC-të që shkaktojnë këtë janë fhthalates, parabens, dhe phenols, tre kimikate të përbashkëta të kujdesit personal që janë të njohura për të imituar hormonet në trupin e njeriut. Kur aplikohet në lëkurë ose përdoren gojarisht, produktet që përmbajnë kimikate të tilla mund të lyej ata në trup, duke shkaktuar që të rinjtë adoleshentë të të dy gjinive të pjeken shumë herët.

“Për derisa nevojiten më shumë kërkime, njerëzit duhet të jenë të vetëdijshëm se ka produkte kimike në produktet e kujdesit personal që mund të pengojnë hormonet në trupin tonë”, shtoi Harley.

Ky studim po ashtu ka gjetur se EDC-të (Kemikate Endoktrino-Çrregullues) mund të dëmtojnë hormonet e fëmijëve që ekspozohen ndaj tyre edhe në mitër – që do të thotë se ato nuk janë të ekspozuara drejtpërdrejtë ndaj tyre, por më tepër ato kemikate ua janë kaluar nga nënat e tyre.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...