14 C
Pec
E premte, 7 Maj, 2021

Stuhia e rërës në Pekin e kthen diellin në të kaltër

Kryeqyteti kinez u godit përsëri nga një stuhi rëre. Kjo rezultoi në foto me një diell blu.

Qiell i verdhë, diell blu: për herë të dytë në një kohë të shkurtër, Pekini u zhyt në një atmosferë apokaliptike.

Stuhia e rërës e së dielës ngriti shkallën e ndotjes së ajrit në 500 – maksimum.

Moti i dobët në Pekin paralajmëroi stuhi dhe erëra të forta një ditë më parë.

Banorët duhet të qëndrojnë në shtëpi nëse është e mundur.

Sidoqoftë, disa prej tyre guxuan të dilnin jashtë dhe bënë foto mbresëlënëse të spektaklit të motit.

 

Dielli u shfaq blu gjatë stuhisë së rërës.

Kjo është për shkak të një efekti të quajtur  Rayleigh.

Grimcat e rërës në ajër ndryshojnë mënyrën e shpërndarjes së dritës.

Shpërndarja e Rayleigh është gjithashtu përgjegjëse për faktin se ne shohim qiellin blu në mesditë, të kuqe në mbrëmje. Dukshmëria në qytet u ul në 1.000 metra.

Moti i keq gjithashtu bëri që shumë fluturime në Kinën veriore të anuloheshin. Në Aeroportin Chifeng, 60 për qind e fluturimeve u anuluan të dielën. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...