18.5 C
Pec
E mërkurë, 7 Qershor, 2023

Suedia fiton Eurovisionin 2023

Finalja e Madhe e Eurovision Song Contest 2023 u zhvillua drejtpërdrejt në Liverpool, Mbretëri e Bashkuar, ku 26 vende konkurruan për trofeun dhe nderin e organizimit të Festivalit të Këngës në Eurovizion të vitit të ardhshëm.

Suedia me kënën “Tatto” të Loreen mori shumicën e votave të jurisë, duke marrë 340 vota derisa  Shqipëria u rendit në vendin e 21-të me votat e jurisë me 17.

Pas kësaj janë llogaritur votat e publikut nga e tërë bota.

Shqipëria ka fituar nga publiku ka marrë 59 pikë duke pasur 76 pikë në total duke kaluar në vendin e 22-të, kurse Suedia mori 583 vota.

Suedia mori plot 583 pikë duke u renditur e para ndërsa e dyta në këtë garë u rendit Finlanda me këngën Cha Cha Cha të këngëtarit Kaarija e cila mori 376 pikë./Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...