21.9 C
Pec
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Sullivan përfundon vizitën në Lindjen e Mesme

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, përfundoi të hënën vizitën e tij në Lindjen e Mesme, gjatë së cilës u takua me liderin e opozitës izraelite Yair Lapid dhe anëtarët e kabinetit të luftës, duke përfshirë Yoav Gallant dhe Benny Gantz.

Gjatë takimeve të tij, ai përmendi nevojën për të rritur rritjen e ndihmave humanitare në Rripin e Gazës, si dhe situatën në enklavë më gjerësisht.

“Kishte një gamë të gjerë diskutimesh këtu për të përfshirë ndihmën humanitare dhe për t’u siguruar që ne mund ta rrisim atë fluks, ta arrijmë atë, ta bëjmë atë më të qëndrueshme, si dhe të bëjmë gjithçka që ata munden. Dhe sigurisht, zotëri Sullivan përsëriti angazhimin tonë për të parë të mundur Hamasin dhe gjithashtu për të provuar nëse mund të arrijmë një marrëveshje për pengjet dhe të ecim përpara”, u tha gazetarëve zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby.

I pyetur më vonë nëse është bërë ndonjë përparim specifik gjatë udhëtimit për një marrëveshje pengjesh, Kirby tha se ata vazhdojnë të punojnë për të, por se nuk ka pasur përditësime thelbësore, raporton CNN./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...