20.5 C
Pec
E martë, 16 Prill, 2024

Sulm me dron “në thellësi të Rusisë”, raportohet për të plagosur – pamje që tregojnë momentin e shpërthimit

Disa njerëz thuhet të jenë plagosur në një sulm me dron në objektet industriale në Tatarstan të Rusisë, thanë autoritetet lokale të martën.

“Këtë mëngjes, ndërmarrjet industriale të republikës në Yelabuga dhe Nizhnekamsk u sulmuan nga dronë. Nuk ka dëme serioze, procesi teknologjik i ndërmarrjeve nuk u ndërpre”, ka thënë kreu i Tatarstanit, Rustam Minnikhanov.

Rajoni ndodhet rreth 650 km në lindje të Moskës dhe më parë nuk ishte ndikuar drejtpërdrejt nga konflikti në Ukrainë.

Kanalet në rrjetet sociale po shpërndajnë edhe video që supozohet se tregojnë momentin e sulmit ndaj kompanisë në qytetin rus Yelabuga.

Ndërkohë siç thekson “Nexta”, dronët sulmuan ndërmarrjet në Yelabuga dhe Nizhnekamsk në Tatarstan për herë të parë.

“Kjo është më shumë se 1200 kilometra nga kufiri ukrainas. Gjashtë persona u plagosën. Në Yelabuga ka një prodhim të ‘shaheds’, dhe në Nizhnekamsk ka një kompleks të madh petrokimik”. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...