-0.3 C
Pec
E premte, 8 Dhjetor, 2023

Sulmet në Zelandën e Re, Terroristi dëgjonte këngë kushtuar kriminelit serb Radovan Karaxhiç! (Video)

Njëri nga autorët e maskarës në dy xhamitë në Zelandë të Re, Brenton Tarrant ka filmuar vetën duke kryer sulmin në xhaminë Al Noor.

Në xhirimin e gjatë 6 minuta e 37 sekonda të postuar në rrjetet sociale gjatë rrugës për në xhami, në veturën e terroristit mund të dëgjohet kënga në gjuhën serbe kushtuar kriminelit Radovan Karaxhic i akuzuar për krime lufte ndaj civilëve në Bosnjë dhe Hercegovinë “Karadžiću vodi Srbe svoje”.

https://twitter.com/HaraldDoornbos/status/1106465490627645440

Nga 49 të vrarët, 30 prej tyre janë ekzekutuar në xhaminë Al Noor, e dhjetë tjerë në xhaminë Linwood e të tjerët në oborrin e xhamisë. Mediat lokale raportojnë se të paktën 48 tjerë janë plagosur, ku 20 prej tyre janë në gjendje kritike.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...