10.3 C
Pec
E hënë, 26 Shkurt, 2024

Sulmi izraelit në jug të Gazës mund të çojë në një milion refugjatë

Një sulm ushtarak izraelit në jug të Gazës mund të çojë në një milion refugjatë, ka paralajmëruar kreu i agjencisë së ndihmës palestineze të OKB-së UNRWA, Philippe Lazzarini.

Pas një vizite të dytë brenda natës në Gaza, ku takoi palestinezë të dërrmuar, Lazzarini i kërkoi Izraelit të mendonte për pasojat e një ofensive në jug nëse armëpushimi i përkohshëm në luftime nuk zgjatet.

“Ne tashmë kemi një tragjedi njerëzore tronditëse”, tha ai në një intervistë, duke shtuar se perspektiva e një sulmi të mëtejshëm e mbushi atë me ankth të thellë, raporton Guardian.

“Jemi në një garë me kohën dhe tashmë sëmundja po bëhet po aq kërcënim sa bombardimi. Ndikimi i kombinuar i bombardimeve dhe rrethimi i ka shtyrë njerëzit në jug, nëse ka luftime, ka me të vërtetë një gjasë më të madhe se ata mund të dëshironin të iknin më në jug dhe përtej kufirit”, ka thënë Lazzarini.

Lazzarini është bërë një nga zyrtarët më të sinqertë humanitar të OKB-së në javët e fundit, duke i kërkuar Izraelit të respektojë rregullat e ligjit dhe proporcionalitetin./Njeshi

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...