12.7 C
Pec
E mërkurë, 22 Maj, 2024

Sunak konfirmon se avionët e Mbretërisë së Bashkuar rrëzuan dronët iranianë

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Rishi Sunak ka folur pas raportimeve se avionët briatik rrëzuan dronë iranian.

Ai dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit mbrëmë dhe konfirmon se avionët e Mbretërisë së Bashkuar rrëzuan një numër të dronëve sulmues iranianë, raporton BBC.

“Mbretëria e Bashkuar mori pjesë në një përpjekje të koordinuar ndërkombëtare për të kapur raketat dhe dronët e lëshuar nga Irani”, thotë ai. “RAF dërgoi avionë shtesë në rajon”.

Sunak thotë se sulmi i Iranit ishte një “përshkallëzim i rrezikshëm dhe i panevojshëm, të cilin unë e kam dënuar me termat më të ashpër”. /Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...