14.4 C
Pec
E shtunë, 2 Dhjetor, 2023

Superhëna e fundit e vitit është gati të mbërrijë, ja kur do të jetë ajo

Qielli është gati të na japë një tjetër shfaqje të paharrueshme në këtë fillim vjeshte 2023. Bëhuni gati, sepse të premten, më 29 shtator, do të jeni në gjendje të jeni dëshmitarë të hënës së fundi të shëndritshme. Ky fenomen qiellor, i njohur si “Hëna e korrjes”, identifikon hënën e plotë më të afërt me ditën e parë të vjeshtës, duke sjellë me vete një sërë mrekullish që nuk duhet t’i humbisni.

Super hënat janë një fenomen i jashtëzakonshëm që ndodh kur hëna e plotë është në pikën më të afërt me Tokën, e quajtur perigee. Kjo do të thotë se hëna duket deri në 14% më e madhe dhe mund të duket deri në 30% më e ndritshme se hënat e plota të zakonshme. Edhe pse super hëna e së premtes së ardhshme nuk është më i madhi i vitit, ia vlen ende të shikohet pasi do të duket më i madh se mesatarja dhe do të shkëlqejë me dritë mahnitëse në qiellin e natës.

Hëna e Korrave ka një histori të pasur dhe magjepsëse. Ky spektakël qiellor, i cili ndonjëherë ndodh në shtator dhe ndonjëherë edhe në fillim të tetorit, u pa si një dhuratë e natyrës nga shumë kultura të lashta, duke përfshirë amerikanët vendas. Për ta, Hëna e Korrave përfaqësonte një «ditë të dytë», një natë që nuk ishte as e errët, as e frikshme. Ishte një periudhë drite e jashtëzakonshme që i lejoi të punonin natën në fusha për të siguruar një korrje të bollshme para se të mbërrinte dimri. Dhe për këtë arsye pamja e tij përfaqësonte një moment festimi dhe mirënjohjeje për dhuratat e tokës dhe qiellit.

Për të vëzhguar Hënën e Korrave 2023, sigurohuni që të gjeni një vend të errët larg ndotjes së lehtë të qyteteve. Gjeni një vend të rehatshëm ku mund ta shijoni shfaqjen pa shpërqendrime dhe të përgatiteni për t’u mahnitur nga madhështia e hënës në shkëlqimin e saj më të shndritshëm/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...