27.8 C
Pec
E enjte, 25 Korrik, 2024

Superkompjuteri zbulon shanset e secilës kombëtare për të kaluar në çerekfinale, gjysmëfinale dhe finale – parashikon edhe fituesin

Faza grupore e UEFA Euro 2024 u mbyll këtë të mërkurë me zgjidhjen e ndeshjeve të Grupit E. Portugalia, Turqia dhe Gjeorgjia ishin të fundit që konfirmuan praninë e tyre në fazën e 1/8-tës, ku takohen 16 më të mirët e Kontinentit të Vjetër. Qëllimi i madh: finalja e Berlinit më 14 korrik.

Por, deri atëherë do të duhet të luhen gjithsej 14 ndeshje, duke filluar nga kjo e shtunë (Zvicër-Itali dhe Gjermani-Danimarkë), për të cilat tashmë ka lloj-lloj parashikimesh dhe bastesh.

Njëra anë e tabelës është dukshëm më e fortë dhe tjetra, apriori, më e dobët, në të cilën fokusohet Superkompjuteri i Opta, i cili tashmë ka dhënë verdiktet e tij për çdo ndeshje me përqindjet e tij klasike. Kështu, deri në finalen e madhe.

Duke u ndalur te Kombëtarja e Spanjës, ky superkompjuter mendon se djemtë e Luis de la Fuente kanë më shumë mundësi nga 16 ekipet për të konfirmuar praninë e tyre në çerekfinale. 82.13% është në kontrast me atë të rivalit të saj, Gjeorgjisë, e cila do të kishte më pak shanse për të kaluar me vetëm 17.87%.

Të radhës me shanset më të mëdha për të shkuar në çerekfinale sipas Opta janë Anglia (81.63%) , e cila përballet me Sllovakinë; Portugalia (74,51%), e cila përballet me Slloveninë dhe Gjermania (69,48%), rivale e së cilës do të jetë Danimarka.

Duke u ndalur, për shembull, te kampioni aktual, Italia, gjejmë një duel shumë të ngushtë ndaj Zvicrës me shanse 56.96% për ekipin e Luciano Spalletit dhe 43.04% për ekipin e Yakin. Ndeshja më e barabartë llogaritet ajo mes Austrisë dhe Turqisë, ku djemtë e Ralf Rangnick kanë 57,65% shanse, kundrejt 42,35% të ekipit të Vincenzo Montellas.


Si funksionon superkompjuteri i Opta-s?

Ky model statistikor përdor shanset e tregut të basteve dhe Opta Power Rankings, i cili bazohet në performancat historike dhe të fundit të ekipit.

Kompjuteri i simulon ndeshjet mijëra herë. Pas analizës, shihni sa shpesh renditet secili ekip për të përcaktuar parashikimin përfundimtar.

Angli-Spanjë do të ishte finalja e madhe

Pasi të përfundojë faza e 1/8-tës, një përzgjedhje spikat në mënyrë të jashtëzakonshme në këtë superkompjuter për të arritur ngjarjen e madhe në Berlin në datën 14 dhe, për rrjedhojë, për të përsëritur finalen për edicionin e dytë radhazi.

Po flasim për Anglinë, e cila pavarësisht se ka lënë një ndjenjë shumë të keqe në fazën e grupeve, do të kishte 38.10% shanse për të qenë në finalen e madhe. Një përqindje shumë e lartë që shpjegohet kryesisht nga ana e shortit ku ndodhet.

Rivali i tyre në këtë ndeshje do të ishte Spanja, së cilës i jepen 27.14% mundësi për të garuar sërish në turin e fundit të këtij kampionati 12 vite më vonë.

La Roja do të kishte një shans 45.25% për të qenë në gjysmëfinale dhe, më vonë, një shans 27.14% për të qenë në kryeqytetin gjerman kundër ekipit të Gareth Soutgate.

Të dy kombëtaret, logjikisht, janë ato që kanë më shumë opsione për të fituar titullin, me 19.98% për anglezët dhe 17.17% për spanjollët.

Parashikimet e Opta për fazën e 1/8-tës

Spanjë – Gjeorgji | 82,12% – 17,87%

Angli – Sllovaki | 81,63% – 18,37%

Portugali – Slloveni | 74,51% – 25,49%

Gjermani – Danimarkë | 69,48% – 30,52%

Francë – Belgjikë | 67,91% – 32,09%

Holandë – Rumani | 67,79% – 32,21%

Austri – Turqi | 57,65% – 42,35%

Itali – Zvicër | 56,96% – 43,04%

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...