15.1 C
Pec
E premte, 31 Mars, 2023

Tahiri: Kurti e dështoi Kosovën në tavolinë historikisht dhe strategjikisht

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë, Edita Tahiri, ka thënë se me dakordimin e arritur për marrëveshjen e djeshme në Ohër, kryeministri Albin Kurti e dështoi Kosovën në tavolinë historikisht dhe strategjikisht.

“Pranoi marrëveshjen pa njohje me Serbinë, me asociacion dhe autonomi për pakicën serbe”.

“Kuvendi i Kosovës dhe deputetët duhet ta bëjnë korrigjimin e këtij dështimi historik, duke mos miratuar këtë marrëveshje, të mos lejojnë këtë kapitullim të Kosovës përballë Serbisë, por ta jetësojnë kapitullimin e Serbisë në Kumanovë në 1999, të cilën e arritëm me luftën, gjakun dhe diplomacinë e mençur të shqiptarëve”, ka thënë Tahiri. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...