4.1 C
Pec
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

AAK prezanton rezolutën për rritjen e koeficientit të pagave

Shefi i Grupi Parlamentar të AAK-së Besnik Tahiri, ka kritikuar VV-në për mospjesëmarrje në seancën ku do të diskutohet për koeficientin e pages.

Ai para deputetëve ka propozuar rezolutën, e cila kërkon rritjen e koeficienti të pagave nga 105 sa është, në 129 euro.

“Me të vërtetë është për keqardhje dhe tregon për një logjik tepër të mbrapsht të grupit parlamentar të VV-së sepse kemi diskuara për këtë temë”.

“Më lejoni që të lexoj rezolutën Për vitin 2024 të propozoj buxhetin e nevojshme ashtu që velar e koeficientin të pagave nga 105 euro sa është në vritn 2023, për vitin e ri fiskal 2024 të ngritet në 129 euro dhe të bëhen përgatitje që ku vendim të hyj në fuqi me 1 janar 2024”, tha ai.

“Qeveria nuk ka arritur që as përmes politikave sociale, as përmes politikave publike financiare dhe investuese ta adresojë rritjen e inflacionit që raportohet deri në 20 për qind kur ky inflacion, sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës shoqërohet me rritje të lartë të çmimeve të të gjithë artikujve ushqimorë bazikë, disa prej 70 deri në 100 për qind. Kemi të bëjmë me një situatë alarmante të ngritjes së çmimeve”, deklaroi Tahiri. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...