20.8 C
Pec
E shtunë, 30 Shtator, 2023

Tajvani i thotë Elon Muskut se nuk është “në shitje”

Tajvani i ka thënë miliarderit amerikan Elon Musk se nuk është “në shitje”, pasi ai ka thënë se ishulli është pjesë e Kinës.

“Dëgjoni, Tajvani nuk është pjesë e Republikës Popullore të Kinës dhe sigurisht që nuk është në shitje”, ka thënë ministri i Jashtëm tajvanez, Joseph Wu.

Në një samit biznesor të kësaj jave, Musk e ka krahasuar Tajvanin me Havain, duke e quajtur “pjesë integrale” të Kinës.

Pekini e konsideron Tajvanin si pjesë të tij dhe tensionet mes dy vendeve lidhur me këto pretendime janë rritur dukshëm vitin e fundit.

Vetëm këtë javë, Kina ka kryer stërvitje ajrore dhe detare rreth Tajvanit, veprim që tashmë është kthyer në rutinë.

Tajvani ka thënë se i ka identifikuar në ujërat e saj më shumë se 40 aeroplanë ushtarakë kinezë dhe rreth 10 anije.

Kjo nuk është hera e parë që Musk, i cili ka interesa biznesore në Kinë, e ka zemëruar Qeverinë në Tajvan për komentet e tij.

Në tetor, ai ka sugjeruar se tensionet mes Pekinit dhe Taipeit mund të zgjidhen duke i dhënë Kinës kontroll mbi Tajvanin.

Ai ka thënë më pas në një intervistë për Financial Times se beson që dy qeveritë mund të arrijnë marrëveshje “të arsyeshme”. /Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...