14 C
Pec
E premte, 7 Maj, 2021

Tajvani me 23 milionë banorë, pa asnjë mbyllje ka vetëm një mijë të infektuar me COVID-19 dhe 11 viktima

Tajvani ka një popullsi prej 23 milionë banorësh dhe vetëm 1,050 raste të regjistruara të coronavirusit që nga fillimi i epidemisë. Në atë vend, 11 njerëz vdiqën si rezultat i COVID-19.

I gjithë ai sukses u arrit pa asnjë mbyllje – jeta funksionon normalisht. Shkollat janë të hapura, ngjarje sportive, koncerte jashtë dhe brenda, të gjitha si para pandemisë.

Dr. Philip Yi-Chun Lo, nëndrejtor i Qendrës së Kontrollit të Sëmundjeve në Tajvan, shpjegoi në një diskutim online se si sistemi shëndetësor tajvanez ishte gati pas përvojës me virusin SARS.

Epidemia e SARS-it ndodhi në vitin 2003, spitali në Taipei ishte i kyçur, por nuk kishte asnjë ndryshim midis zonave të sigurta dhe atyre të rrezikshme, kështu që infeksioni vazhdoi përmes spitalit dhe një total prej 150 personash u infektuan, nga të cilët 35 vdiqën.

Ajo histori tragjike mbahet mend në Tajvan edhe sot, por vendi ka marrë një mësim dhe është i përgatitur për sfidat e ardhshme, të angazhuar për të parandaluar që një rast i tillë të ndodhë përsëri.

Tajvani ka një sistem informacioni që mbledh informacione zyrtare dhe jozyrtare në lidhje me epideminë sa më shpejt të jetë e mundur. Për këtë qëllim, ligjet janë ndryshuar gjithashtu për të lejuar një komandë të fortë dhe të centralizuar në rast të emergjencave të shëndetit publik.

“Burimet janë mobilizuar për të krijuar një rrjet shëndetësor që është i aftë dhe i gatshëm për të izoluar dhe kujdesur për pacientët shumë ngjitës, me punëtorë në pajisje të plota mbrojtëse. Më e rëndësishmja, komunikimi transparent ditë pas dite, kur ndodh një urgjencë, një sistem i zëdhënësit është i gatshëm dhe media menjëherë njeh një burim të njohur dhe të besueshëm me të cilin mund të kontaktojnë”, shpjegon Lo.

Mjekët në Tajvan kishin informacion në lidhje me epideminë në Wuhan në mëngjesin e hershëm të 31 dhjetorit 2019. Gjithçka erdhi nga forumi më i madh i bisedave në Tajvan, ku dikush përmendi një rezultat pozitiv në SARS. Brenda 12 orësh, Tajvani shtrëngoi kontrollet kufitare për arritjet nga Wuhan dhe kontaktoi për të konfirmuar informacionin me Kinën dhe Organizatën Botërore të Shëndetësisë.

Ata më pas futën karantinë për vizitorët dhe kontaktet e ngushta të rasteve të konfirmuara, dhe ata gjithashtu përdorën një sistem dixhital për të monitoruar nëse karantina po respektohej.

Dr. Lo shpjegon se ata janë përgatitur për një krizë të re për praktikisht 17 vjet dhe se çelësi i suksesit – gatishmëria, infrastruktura, angazhimi politik, inovacioni dhe më e rëndësishmja – besimi i publikut. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...