11.2 C
Pec
E shtunë, 25 Mars, 2023

Takimi në Ohër, Vllasi: Do të diskutohet konkretizimi i agjendës për zbatimin e marrëveshjes

Njohësi i zhvillimeve në rajon, Azem Vllasi, në lidhje me takimin e liderëve të Kosovës dhe Serbisë në Ohër të Maqedonisë së Veriut, më 18 mars, ka thënë se do të diskutohet për përcaktimin dhe konkretizimin e agjendës për zbatimin e marrëveshjes.

“Sipas të gjitha gjasave në Ohër vazhdimi i bisedave duhet të jetë për caktimin konkretizimin e agjendës për zbatimin e kësaj marrëveshje, dhe në këtë marrëveshje e cila konsiderohet e aprovuar përmendet që në rrugën e mëtutjeshme zbatimin e disa pikave nga kjo marrëveshje duhet të vihet deri të marrëveshja finale obligativisht e pranuar”, ka deklaruar ai.

Vllasi  ka thënë se gjatë diskutimit për planin e zbatimit të Bashkimit Evropian, mund të ketë probleme nga ana e presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, pasi sipas tij, ai mund të insistojë në çështjen e formimit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

“Mund të ketë probleme që Vuçiqi të këmbëngul te çështja e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, nëse do ta rrezikonte arritjen e marrëveshjes për planin e zbatimit, nuk është çështje që duhet të mbajë gajle pala kosovare”, ka thënë ai.

Ndërkaq, sipas tij, sa i përket çështjes së Asociacionit, pozicioni i Kosovës duhet të jetë i qartë, “që mund të formohet si formë e bashkëpunimit mes komunave për çështjet specifike të komunitetit serb, përbrenda sistemit kushtetues e ligjor te Kosovës/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...