21.5 C
Pec
E hënë, 5 Qershor, 2023

Të paktën 13 persona vdiqën pasi ranë në një pus në Indi

Të paktën 13 besimtarë u vranë dhe shumë të tjerë u shpëtuan pasi ranë në një pus në një tempull hindu në Indi.

Më shumë se 25 besimtarë u fundosen në “pusin e shkallëve” – një burim uji që kishte edhe shkallë – pasi u shemb dyshemeja që mbulonte atë, raporton theguardian.

“Policia nxori 11 trupa nga pusi dhe dy persona u dërguan për trajtime në spital”, tha Narottam Mishra, ministri i Brendshëm i Madhya Pradesh.

Mishra tha se një hetim ka nisur për tragjedinë ndërsa familjet e të vdekurve do të kompenson.

Pamjet televizive treguan punonjësit e urgjencës duke përdorur litarë dhe shkallë për të arritur tek ata të bllokuar në pusin e shtetit Madhya Pradesh.

Video të tjera treguan dyshemenë e thyer dhe shufrat e çelikut të prishur ndërsa policinë duke përdorur litarë për të mbyllur zonën.

Tempujt në të gjithë Indinë ishin mbushur plot me besimtarë me rastin e Ram Navami, ditëlindjen e hyjnisë hindu, Lord Ram./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...