21.5 C
Pec
E martë, 21 Maj, 2024

Të paktën katër viktima nga një tornado në Oklahoma, kërcënimi i stuhive të forta vazhdon nga Missouri në Teksas

Të paktën katër persona kanë vdekur, duke përfshirë një foshnjë, pas një tornadoje në Oklahoma gjatë natës, pasi stuhitë e forta kërcënojnë me shi të dendur dhe breshër të madh nga Missouri në Teksas të dielën.

Shumë tornado të fuqishme dhe jashtëzakonisht të rrezikshme u raportuan në terren njëkohësisht gjatë natës të së shtunës në pjesë të Oklahomas, sipas Shërbimit Kombëtar të Motit.

Dy humje jete, ndodhën në Holdenville dhe e treta afër Marietta në I-35, sipas Keli Cain, drejtoreshë e marrëdhënieve publike për Departamentin e Menaxhimit të Emergjencave dhe Sigurisë Kombëtare të Oklahomas.

Një viktimë e katërt ndodhi në qytetin e goditur rëndë të Sulphur, Oklahoma, tha guvernatori Kevin Stitt në një konferencë shtypi të dielën.

Ndërkohë ka pasur raporte për lëndime, dëmtime materiale, përmbytje dhe rrëzim të linjave të energjisë elektrike dhe pemëve nëpër disa qarqe të shtunën mbrëma, tha Departamenti i Menaxhimit të Emergjencave në Oklahoma.

Shkalla e dëmit ishte e paqartë – deri të dielën.

Siç theksohet më tej, gati 47 milionë njerëz janë në rrezik për mot të ashpër të dielën nga Teksasi lindor në veri deri në luginën e sipërme të lumit Missisipi, ndërsa komunitetet në Nebraska dhe Iowa vëzhgojnë shkatërrimin që stuhitë tashmë kanë lënë pas. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...