2.6 C
Pec
E hënë, 4 Dhjetor, 2023

Të paktën tre të vdekur dhe dy në gjendje kritike pas të shtënave masive në një lokal në Kaliforninë e Jugut

Të paktën tre persona janë qëlluar për vdekje dhe gjashtë të tjerë janë plagosur në një lokal në Kaliforninë e Jugut, thanë autoritetet, në të fundit nga më shumë se 460 të shtëna masive këtë vit në Shtetet e Bashkuara.

Sipas mediave të huaja, sulmuesi, që besohet të jetë një oficer i zbatimit të ligjit në pension, u vra në vendngjarje pasi të shtënat me armë filluan rreth orës 19:00.

SHBA këtë vit ka parë të paktën 465 të shtëna masive me të paktën katër të plagosur, duke përjashtuar sulmuesin, raporton Arkivi i Dhunës me Armë.

Kombi ka tejkaluar shifrën 400 në korrik, muaji më i hershëm i një numri kaq të lartë që është regjistruar që nga viti 2013, tha grupi.

Nga gjashtë viktimat e dërguara në një qendër traume, pesë pësuan plagë me armë zjarri, tha shefi i Autoritetit të Zjarrfikësve të Qarkut Orange, Brian Fennessy, gjatë një konference për shtyp të mërkurën mbrëma.

Dy nga pacientët ishin në gjendje kritike dhe katër në gjendje të qëndrueshme, shtoi ai.

Ndërsa guvernatori i Kalifornisë, Gavin Newsom tha se zyra e tij po monitoron situatën nga Sacramento dhe po koordinon me zyrtarët lokalë.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...