9.5 C
Pec
E mërkurë, 28 Shkurt, 2024

Tërmeti me 62 viktima në Japoni, Kina e gatshme të ofrojë ndihmë

Kina është e gatshme të ofrojë ndihmën e nevojshme për Japoninë për tërmetin masiv që goditi vendin në ditën e Vitit të Ri, tha të mërkurën Ministria e Jashtme kineze.

Autoritetet japoneze kanë konfirmuar 62 vdekje deri më tani, duke e bërë tërmetin më vdekjeprurës në Japoni që nga viti 2016.

Shumë nga të vdekurit janë në Suzu dhe Wajima, një qytet tjetër në skajin verior të gadishullit Noto./abcnews.al/

Në Suzu, një qytet me pak më shumë se 5,000 familje afër epiqendrës, 90 për qind e shtëpive mund të jenë shkatërruar, sipas kryetarit të saj, Masuhiro Izumiya.

“Situata është katastrofike,” tha ai.

Tërmeti me magnitudë 7.6 goditi detyroi njerëzit në zonat bregdetare perëndimore të kërkojnë toka më të larta, ndërsa valët e cunamit rrëmbyen makina dhe shtëpi nën ujë./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...