7.1 C
Pec
E enjte, 18 Prill, 2024

Tesla mban premtimin e një makine elektrike 35,000 dollarëshe

Në Shtator çmimi mesatar i shitjes së makinës i kalonte 50,000 dollarët. Mbyllja e dyqaneve fizike do të reduktojë kostot e Tesla me 5%.

Për të ulur koston e makinës, kompania ka në plan të mbyllë dyqanet dhe të kalojë tek modeli i shitjeve vetëm online.

Kompania e njohur e makinave elektrike prezantoi Model 3 në 2016-ën si një alternativë krahas modeleve luksoze të shiste.

Megjithatë në Shtator çmimi mesatar i shitjes së makinës i kalonte 50,000 dollarët. Mbyllja e dyqaneve fizike do të reduktojë kostot e Tesla me 5%.

Tesla aktualisht nga 378 dyqane në mbarë botën. Model 3 ka një rang prej 350 kilometrash me shpejtësi maksimale prej 210 km/h dhe statistikë 0-100 për 5.6 sekonda.

Mese 400,000 konsumatorë kanë porositur makinën kur u prezantua por problemet me prodhimin dhe çmimet e larta kanë shtyrë vazhdimisht dërgesat.

Gjatë vitit të kaluar firma ka ulur kapacitetin e baterisë së Model 3, rritur fuqinë e prodhimit dhe reduktuar kostot për të përmbushur premtimin e dhënë dy vite më parë.

Që nga Qershori i vitit të kaluar Tesla ka larguar me mijëra nga puna. Shitjet e forta të Model 3 janë kritike për të ardhmen e kompanisë. Në dy tre mujorët e fundit të 2018-ës kompania shënoi fitim por pret humbje në tre muajt e parë të këtij viti.

Ofrimi i një makine për 35,000 dollarë, aq sa kushtojnë edhe makinat me karburant, mund të rezultojë një hit për kompaninë.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...