20.9 C
Pec
E hënë, 2 Tetor, 2023

Thaçi nga Haga: Me Serbinë duhet të arrihet paqe me njohje reciproke

Ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë të dhënë për Nacionalen nga Haga, ka thënë se me Serbinë duhet të arrihet paqe e përhershme, me njohje reciproke e ligjërisht obliguese.

Thaçi tha se sa më shumë vonohet kjo, aq më e vonuar do të jetë Kosova në BE e NATO.

“Me Serbinë duhet të arrihet paqe e përhershme, me njohje reciproke, ligjërisht obliguese. Sa më shumë që vonohet kjo marrëveshje, aq më e vonuar do të jetë Kosova në NATO dhe BE, e aq më e zbehtë do të jetë mbështetja e ShBA-së .Përvoja ime më tregon se Brukseli e mbështet Kosovën, për aq sa e inkurajon dhe e mbanë në vëmendje atë Uashingtoni. Aleanca me ShBA-në duhet kultivuar për të ardhmen strategjike, e jo veç për kujtesë falënderimi”, tha Thaçi për Nacionalen.

Tutje, ai tha se suksesi i Kosovës është mirënjohja më e madhe që Perëndimi mund ta pranojë dhe vlerësojë nga Kosova./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...