20 C
Pec
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Trajneri i Irlandës së Veriut kërkon fitoren e parë ndaj Kosovës

Trajneri i Irlandës së Veriut, Ian Baraclough, thotë se skuadra e tij duhet të lë pas rezultatet e qershorit dhe të fokusohet në arritjen e fitores së parë në Ligën e Kombeve.

Irlanda e Veriut do të përballet me Kosovën në Belfast nesër në mbrëmje dhe ai po i bën thirrje tifozëve për të ndihmuar në nxitjen e skuadrës së tij drejt fitores, transmeton Klankosova.tv.

“Ne mendojmë se mund të marrim rezultatin që duam kundër tyre dhe mendoj se kemi një skuadër shumë më të fortë dhe më me përvojë në këtë lojë”.

“Tifozët janë një pjesë e madhe e lojës sonë përpara dhe unë mendoj se, kur ju merrni turmën e plotë pas jush, kjo i ngre lojtarët dhe i ngre të gjithë dhe gjithashtu mund të ketë një ndikim negativ te kundërshtari”, tha ai.

“Nuk kishte asgjë që ne nuk e dinim për Kosovën atje që na befasoi. Të gjithë lojtarët janë duke luajtur në nivelin më të lartë në ligat evropiane dhe si komb ata po ngrihen lart në renditje”.

“Ne mendojmë se mund të marrim rezultatin që duam kundër tyre dhe mendoj se kemi një skuadër shumë më të fortë dhe më me përvojë në këtë lojë. Për mua këtë duhet ta tregojmë. Ne duhet të tregojmë përvojën tonë dhe të shuajmë kërcënimin sulmues që ata kanë dhe gjithashtu të impresionojmë lojën tonë përpara tyre”.

Baraclough e ka përdorur konkurrencën për të nxjerrë në pah talentet e reja, por thotë se fitorja e parë e pakapshme është në qendër të mendimeve të tij.

“Fitorja e parë e Ligës së Kombeve është e rëndësishme për të gjithë. Ne e dimë se çfarë do të thotë Liga e Kombeve për ne në vitet e fundit, por, sigurisht, fitorja e ndeshjeve është e rëndësishme. Ne kemi folur për zhvillimin e lojtarëve, por ju gjithashtu duhet të fitoni në një fazë dhe kjo është në krye të mendjes sime.

“Mendoj se kemi folur për këtë me lojtarët dhe ky duhet të jetë rezultati për ne. Nuk është mirë të zhvillohesh për të ardhmen dhe të mos jesh në gjendje të fitosh ndeshje. Para qershorit e kishim bërë këtë në ndeshjet që luajtëm në nëntor dhe mars, por qershori nuk ishte një muaj i mirë për ne. Ne duhet ta vendosim këtë në mendjen tonë tani dhe të presim me padurim për nesër mbrëma”./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...