18.2 C
Pec
E enjte, 23 Maj, 2024

Transmetimi i parë i Zërit të Amerikës

Më 24 shkurt të vitit 1942 Zëri i Amerikës bëri transmetimin e tij të parë.

Për dëgjuesit u transmetua Himni Luftarak i Republikës. Folësi në gjuhën gjermanisht, bëri të njohur parimin bazë të Zërit të Amerikës: Të themi të vërtetën.

”Ky është Zëri i Amerikës. Sot Amerika është në luftë që prej 79 ditësh dhe çdo ditë ne do t’ju flasim për Amerikën dhe për luftën. Lajmet mund të jenë të mira ose të këqia, por ne do t’ju themi të vërtetën,” -tha folësi. /Njeshi/

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...