6 C
Pec
E diel, 21 Prill, 2024

Tre kandidat për postin e kryetarit të Maqedonisë së Veriut

Me datën 21 prill në Maqedoninë e Veriut, mbahen zgjedhjet për kryetar të vendit. Nga 9 kandidat që kishin paralajmëruar kandidaturën vetëm 3 prej tyre kanë arritë ti grumbullojnë më shumë se 10 mijë vota që është kusht për të qenë kandidat për kryetarë.

Kandidatët për kryetarë janë Gordana Siljanovska-Davkova, që është kandidate e partisë më të madhe opozitare VMRO-DPMNE, Stevo Pendarovski, është kandidat i kualicionit qeveritar ku bënë pejsë edhe BDI, si dhe kandidati i partive të tjera shqipëtare Blerim Reka.

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut, do të kenë të drejtë që në 3 ditët e ardhëshme të kandidojnë edhe emëra të tjerë për kryetarë pasi që me vonë një gjë e tillë nuk lejohet, por sipas analistëve politik, nuk mund të priten kandidatura të reja për ditët sa janë mbete deri tek mbyllja e afatiti për kandidim.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...